Pratimas: privalomosios operacijos

O štai pirmasis Grafomanijos svečias, pasidalinantis savo patirtimi ir įspūdžiais iš rašymo seminarų:

Privalomosios operacijos

Šį visiškai nepakeičiamą ir fantastiškai universalų pratimą išmokau iš įkvepiančio dramaturgo, ištikimo draugo ir didžio mokytojo, Kalifornijos menų instituto Teatro mokyklos dekano Eriko Ehn‘o. Pratimas tinka visų žanrų ir krypčių rašytojams, nes glaustai ir efektyviai įveiksmina tris kūrybiniam rašymui gyvybiškai svarbias operacijas, be kurių negali apsieiti nė vienas rašytojas, kad ir kokio lygio ar kalibro jis būtų: atranką, kombinavimą ir redagavimą.

Nors, iš pirmo žvilgsnio, pratimėlis atrodo labai jau paprastas ir netgi šiek tiek naivokas, uoliai ir sąžiningai jam atsidavus, jis gali atverti tokius vaizduotės klodus, apie kurių egzistavimą pats rašantysis dažnai netgi neįtaria. Praktika rodo, kad tokios pratybos gali padėti tiek pradedantiesiems autoriams, kuriems baltas lapas kelia daugiau egzistencinio nerimo nei malonaus jaudulio, tiek patyrusiems žodžio meistrams, kurie  po ištisų dienų ir ištisų naktų kaukšėjimo klaviatūra kartas nuo karto pasijunta tokie išsisėmę, kad dar vienam įkvėpimui, atrodo, nebeužtenka viso pasaulio.

Vienintelė ir esminė šio pratimo sąlygą – visiškas atsipalaidavimas ir atvirumas sau pačiam. Patogiai įsitaisykite, užsimerkite, giliai, tolygiai kvėpuokite, išlaisvinkite pasąmonę – pajuskite, kad vaizduotė dirba visiškai nevaržomai. Dabar pradėkite:

 1. Susirašykite 10 šviežiausių ir ryškiausių vaizdinių, kurie jums įsiminė per šiandien.
 2. Susirašykite 5 vaizdinius, kurie nuolatos jus lydi ir neduoda jums ramybės visą sąmoningą gyvenimą.
 3. Peržvelkite abudu sąrašus ir iš visų 15 vaizdinių išrinkite 5, kurie jums atrodo patys ryškiausi ir įdomiausi.
 4. Sudėliokite tuos 5 vaizdinius svarbumo tvarka – nuo paties svarbiausio iki mažiausiai svarbaus.
 5. Panaudokite šį sąrašiuką kaip pasakojimo planą ir pagal jį parašykite trumpą istoriją kokiu tik norite žanru – proza, poezija ar drama.

Viskas! Dabar perskaitykite kūrinuką. Tautų patirtis byloja, kad jis gali įkvėpti dideliems darbams.

Sėkmės!
Aistė Ptakauskė

www.blogas.lt/d5

Reklama

5 atsakymai į “Pratimas: privalomosios operacijos

 1. Ačiū, Aiste! Jeigu ir rytoj taip lis, tai gulsiu ant sofos ir užsiimsiu privaloma operacija :)

  Tikiuosi, kad teisingai suprantu “vaizdinius“: tai konkreti scena, paveikslas, etiudas? Ar tai gali būti frazė, asmuo, vieta?

 2. Žodį “vaizdinys“ pavartojau pačia bendriausia prasme. Tai nebūtinai turi būti kažkokia išbaigta scenelė. Tiesą pasakius, kuo įvairesnio pobūdžio bus tie vaizdiniai, tuo veiksmingesnis bus pratimas. tad tinka viskas, kas išplaukia iš pasąmonės – žodžiai, veidai, vietos, rūbų detalės…

 3. Gerai, dabar aišku. Nors už lango aušta lietinga australiška diena, bet ant sofos negulėsiu. Pirmadienį teks :)

 4. Atgalinė nuoroda: Privalomų operacijų išpildymas « Grafomanija

 5. Atgalinė nuoroda: Proto išeiginės iki gimtadienio « Grafomanija