Tikslinė auditorija

Visą savaitę turėjusi neplanuotas proto išeigines“, link savaitgalio susiimu ir skaitau apie tikslinę auditoriją (TA). Šitas žodžių derinys man primena kitą, gerai pažįstamą iš reklamos laikų ir reiškiantį tą patį: tikslinė grupė (TG).

TA – yra žmonių grupė, kuriai visų pirmiausia yra skirta reklaminė ar kokia kita (pvz. politinė) kampanija, renginys, reiškinys, objektas, kūrinys, leidinys ir t. t. TA gali būti apibūdinama pagal jai priklausančių žmonių amžių, lytį, rasę, socialinį ar šeimos statusą (pvz: pagyvenę vyrai viengungiai, miestiečiai paaugliai, turtingi intelektualai, kaimiečiai bedarbiai, lietuviai emigrantai Airijoje). Svarstant, kaip efektyviau pasiekti auditoriją, kaip paveikti, sudominti (ar/ir pirkti), svarbu žinoti, kas yra konkreti TA, kas jai gali būti įdomu, o ne badyti pirštu į dangų… Orientuotis į pačią plačiausią auditoriją, tikintis, kad visi susidomės, yra tas pats, kas nesiorientuoti į jokią.

Čia galite daugiau pasiskaityti apie TA reklamoje:

Vytauto Zuzevičiaus straipsnis Verslo bangoje“.

Lygiai tas pats ir su knyga. Pasakymas, kad knyga yra skirta visiems, rodo, kad kalbantysis nesusimąstė apie tai, kas šiandien skaito (perka) knygas ir kokie skirtingi yra skaitytojai. Net rašančiųjų tikslai yra skirtingi. Ar kada nors galvojote, kodėl norite, kad jūsų knygą išspausdintų? Pabandykite atsakyti – noriu, kad mano knygą išspausdintų:

 nes turiu pasakyti žmonėms kažką, kas jiems bus naudinga

 nes noriu papildomai užsidirbti

 nes noriu iš rašymo pragyventi

 nes man tai labai patinka

 nes šitą istoriją noriu (man reikia) papasakoti

 nes knyga padės mano verslui

 nes knyga padės mano religijos žmonėms

 nes turiu kitą priežastį

Jeigu sunerimote, tai gerai. Sąrašo esmė buvo sukelti jausmų sumaištį. Bet galbūt jūsų rašymo motyvai ne tokie didingi, bet visgi labai gražūs: norite parašyti šeimos istoriją, kurią išdalinsite visiems artimiesiems, arba knygą draugams – išleisti kelias dešimtis egzempliorių ir juos padovanoti. O turbūt paprasčiausias yra tikslas tapti „įžymiu“: jei knygoje (ar prie knygos) dar keletas skandalų…

Šiaip ar taip, rašysite taikliau ir lengviau, aiškiai įsivaizduodami, į ką savo darbu kreipiatės, kieno susidomėjimo tikitės ir ar daug yra tokių, kuriems skirta jūsų knyga. Jeigu galvojate apie savo būsimą šedevrą (ir jo platinimą) labai rimtai, susimąstykite ir apie tokius punktus:

 • Kokius naujus dalykus, kokią patirtį perduosite savo skaitytojams? Ką jie sužinos, užvertę paskutinį puslapį?
 • Ar jūsų knyga moko skaitytoją, kaip kažką sukurti?
 • Ar nurodote skaitytojui žingsnius, kurie padės pasiekti tikslą?
 • Ar pateikiate savo įžvalgas apie kažkuriuos gyvenimo tarpsnius, reiškinius, problemas?
 • Ar jūsų knyga patenka į kokio nors populiaraus žanro kategoriją?
 • Ar naudodamiesi jūsų pateikiama informacija, skaitytojai sutaupys laiko ir pinigų?
 • Ar knyga skirta žmonėms, nieko nežinantiems apie šią sritį – naujokams, o gal kreipiatės į pažengusiuosius, ekspertus?
 • Ar jūsų knyga skirta atsipalaidavimui, leis skaitytojui pailsėti, sekant smagią intrigą?
 • Kuo jūsų knyga nepaprasta? Kuo ji skiriasi nuo kitų panašaus žanro knygų? Ar skaitytojas joje ras tai, ko nėra kitose?
 • Ar knygoje kreipiamasi į tam tikrą visuomenės grupę, tam tikro regiono žmones? Ar tai bus suprantama (kai bus išversta) kitos šalies skaitytojui?
 • Jeigu ši jūsų knyga nebe pirmoji, ar galite (ir kaip galite?) pasinaudoti pirmųjų sėkme? Ar anksčiau teisingai nujautėte TA?

Labai išmintingi žodžiai (ne mano): jeigu nežinai, koks tavo tikslas, labai tikėtina, kad jo nepasieksi…

(rašyta, skaitant AutorHouse)
nuotr. Bill Hay paveikslas “Thinking Of Damocles“

Reklama

Komentavimo galimybė išjungta.